مسابقه همایش برنامه بهداشتی نگهداری استفاده

مسابقه: همایش برنامه بهداشتی نگهداری استفاده کیفیت نان استفاده ازجوش شیرین معاون بهداشت غذاودارو

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دو سناریوی بورس پس‌از نوسان جهانی

قیمت جهانی نفت، فلزات و مواد معدنی طی روزهای اخیر افت قابل توجهی را تجربه کرده هست. رکوردشکنی های این کالاها در مسیر نزولی احتمال ایجاد موج عرضه را در بازار سها

دو سناریوی بورس پس‌از نوسان جهانی

دو سناریوی بورس بعد از نوسان جهانی

عبارات مهم : بازار

قیمت جهانی نفت، فلزات و مواد معدنی طی روزهای اخیر افت قابل توجهی را تجربه کرده هست. رکوردشکنی های این کالاها در مسیر نزولی احتمال ایجاد موج عرضه را در بازار سهام به وجود آورده است.

دو سناریوی بورس پس‌از نوسان جهانی

در این میان دو گانگی میان کارشناسان بازار جهانی درخصوص واکنش‌ها قیمتی کالاها مشاهده می شود. عده ای به بازگشت قیمتی بعد از تخلیه هیجانات عرضه به خصوص در بازار فلزات اشاره می کنند و بعضی دیگر از کارشناسان نیز هراس از ضعف اقتصادی چین را عامل استمرار فشار بر قیمت کالاها می دانند. از سوی دیگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته های اخیر با فضای سیاسی حاکم و با چرخش نقدینگی در صنایع متفاوت رشدهای اندک ولی مداومی را تجربه کرده است.

بر این اساس همچنان احتمال غلبه این فضا بر معاملات بازار وجود دارد. بر این اساس می توان دو سناریو را جهت ادامه حرکتی بازار سهام مطرح کرد. در سناریوی نخست احتمال تصویر العمل منفی فعالان بازار و خروج نقدینگی از نمادهای کالایی وجود دارد. در سناریوی دیگر نیز احتمال بی واکنشی یا حمایت همه جانبه از سهام کالایی جهت جلوگیری از ریزش شاخص وجود دارد. در این میان محافظه کارانه بودن بودجه ابتدای سال شرکت های بورسی (به خصوص کالایی ها) می تواند در نقش حامی قیمت سهام این نمادها ظاهر شود.

قیمت جهانی نفت، فلزات و مواد معدنی طی روزهای اخیر افت قابل توجهی را تجربه کرده هست. رکوردشکنی های این کالاها در مسیر نزولی احتمال ایجاد موج عرضه را در بازار سها

نوسانات شاخص در مرز 80 هزار واحد

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد 5/ 0 درصدی در هفته گذشته مواجه شد. طی روزهای معاملات اخیر، شاخص حتی سطوح بیش از 80 هزار واحد را تجربه کرد، با این حال فشار فروش روی نمادهای بزرگ مانع از پایداری این نماگر در این سطح شد. شاخص کل از ابتدای سال رشد بیش از 5/ 3 درصدی را به ثبت رسانده است.

چرخش نقدینگی در نمادهای متفاوت بورسی عاملی جهت رشد قیمتی سهام و حمایت از دماسنج بازار بوده هست. موج نقدینگی در هفته های اخیر در گروه های مختلفی مانند خودرویی ها، پالایشی ها، رایانه و همچنین نمادهای کوچک بورس بعضا موجب ثبت رشدهای قابل توجه قیمتی شده است هست. با این حال توصیه ای که در شرایط کنونی کارشناسان بازار به آن اذعان دارند پایستگی میزان نقدینگی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی نوسانات اخیر بوده هست. بر این اساس در حالی که نقدینگی جدیدی به بازار جلب نشده هست، تنها جابه جا یی نقدینگی میان نمادهای متفاوت رشد قیمت مقطعی سهام را به دنبال داشته هست. در این خصوص تغییرات شاخص صنایع از ابتدای سال کاملا این روند را تایید می کند.

دو سناریوی بورس پس‌از نوسان جهانی

در هفته گذشته نیز این روند ادامه پیدا کرد. از ابتدای هفته نمادها بعد از مدت ها درجا زدن در کف قیمتی با زیاد کردن تقاضا مواجه شدند. به این ترتیب نماد بانک های ملت و تجارت با زیاد کردن تقاضا حتی صف خرید را تجربه کردند. با این حال زیاد کردن فشار فروش در سقف های مقاومتی باعث شد که رشد قیمتی این نمادها دوام نداشته باشد و در ادامه نیز شاهد بازگشت قیمت تا نزدیکی کف های قبلی قیمت بودیم.

سیکل حرکتی نقدینگی از هفته نهایی اسفند کاملا قابل رصد هست. موج نقدینگی ابتدا به بهانه صدور مجوز معاملات آنلاین بازار پایه، رشدهای عجیب قیمتی را در این نمادهای کوچک رقم زد. در این خصوص نماد «لکما» در مدت کوتاهی از میانه اسفند تا روزهای نهایی فروردین رشد بیش از 200 درصدی را تجربه کرد. بعد از آن شاهد ریزش قیمتی 30 درصدی این نماد هستیم. صنایع کوچک بورسی مانند کاشی و سرامیک نیز با تقاضای قابل توجه سهام مواجه شدند. با این حال مطابق با انتظارات رشدهای افسارگسیخته و بدون اعتبار بنیادی این نمادها با زیاد کردن فشار فروش به آخر رسید. در این میان خریداران این نمادها در سقف های قیمتی که نسبت به ادامه رالی صعودی قیمت خوش بین بودند در شرایط کنونی در نقش فروشنده سهام حضور دارند. شاید این اعتقاد که هر لحظه در بازار سهام می توان بازدهی قابل توجهی را کسب کرد عامل زیان بسیاری از افراد شده است است.

قیمت جهانی نفت، فلزات و مواد معدنی طی روزهای اخیر افت قابل توجهی را تجربه کرده هست. رکوردشکنی های این کالاها در مسیر نزولی احتمال ایجاد موج عرضه را در بازار سها

همزمان با رالی کوچک تر و با نشانه هایی از عدم کشش زیاد رشد قیمتی در این نمادها نقدینگی های هوشمند از این نمادها خارج شده است و به سمت صنایع مانند ماشین حرکت کردند. با این حال خودرویی ها نیز با برخورد با سقف های تکنیکال خود در مسیر نزولی قرار گرفتند. گروه پالایشی و همچنین رایانه نیز از دیگر صنایعی بودند که در کانون توجه بازار قرار گرفتند. در حالی که به نظر می رسد بهانه های سیاسی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری نقدینگی را در بازار به حرکت درآورد در شرایط کنونی ریزش قابل توجه بازارهای جهانی عامل منفی در برابر ادامه حرکت صعودی شاخص محسوب می شود.

در این خصوص قیمت نفت در بازار جهانی ریزش قابل توجهی را تجربه کرد. فلزات پایه و مواد معدنی نیز در ادامه کف های حمایتی را رها کرده و به مسیر نزولی خود ادامه دادند. در این شرایط دو سناریو می توان جهت ادامه حرکت قیمتی سهام در نظر گرفت. از طرفی موج نقدینگی که از ماه های قبل در بازار مشاهده می شود می تواند همچنان به بهانه های سیاسی به رشد قیمتی بعضی از صنایع مستعد پول های داغ کمک کند. این صنایع با توجه به ابهامات موجود یا روند سنتی آنها مستعد جذب نقدینگی های سرگردان هستند. از سوی دیگر نیز احتمال فشار فروش در صنایع کالایی وجود دارد. این فضای منفی ممکن است بر فضای سیاسی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران غلبه کرده و نقدینگی در جریان هفته های اخیر را سرکوب کند.

دو سناریوی بورس پس‌از نوسان جهانی

سیگنال های منفی از بازار جهانی

قیمت کالاها در بازار جهانی طی روزهای اخیر افت های عجیبی را تجربه کردند. قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا در معاملات روزهای گذشته به 45 دلار به ازای هر بشکه کم کردن یافت. به این ترتیب قیمت نفت به کمترین مقدار در 5 ماه اخیر رسید. با ریزش قیمت نفت سایر کالاها نیز مسیر نزولی را در پیش گرفتند. در این خصوص قیمت هر تن سنگ آهن در قراردادهای آتی بازار شانگهای چین در روز پنج شنبه افت 8 و در معاملات دیروز افت 7 درصدی را تجربه کردند. قیمت هر تن سنگ آهن به سطح 62 دلار به ازای هر تن رسیده هست. در این میان سیگنال های منفی از چین نیز ریزش قیمت مس را در بازار جهانی به دنبال داشت.

در این خصوص مس بیشترین مقدار ریزش روزانه را از سال 2015 تجربه کرد. به این ترتیب هر تن مس به قیمت های کمتر از 5500 دلار به ازای هر تن کم کردن یافت. پایین بودن شاخص خرید مدیران (PMI) روز دوشنبه تا سطح 3/ 50 نشانه ای از ضعف عملکرد صنایع چین هست. سیگنال هایی از ضعف اقتصاد چین و در کنار جهش بیش از 30 درصدی موجودی تضمین شده است انبارهای مس ریزش قابل توجه قیمت این فلز را در بازار جهانی به دنبال داشت. فضای منفی در معاملات مس به دیگر فلزات نیز انتقال یافته شد و در نتیجه آن قیمت سایر فلزات نیز در مسیر نزولی قرار گرفت. روز گذشته گرچه رشد بسیار اندکی را در قیمت فلزات شاهد بودیم، ولی همچنان قیمت ها در سطوح پایینی قرار داشتند.

قیمت هر تن روی که طی هفته های اخیر به بالاتر از 2600 دلار به ازای هر تن رسیده بود بار دیگر این کف حمایتی را رها کرد. هر تن روی در معاملات دیروز بازار جهانی حدود 2550 دلار به ازای هر تن معامله می شد. قیمت هر تن سرب و آلومینیوم نیز به ترتیب در سطح 2200 و 1900 دلار به ازای هر تن قرار داشت. همان طور که اشاره شد نگرانی از اوضاع اقتصادی چین ریزش قیمت فلزات و سایر کالاها را در بازار جهانی به دنبال داشت. پیش از این کارشناسان بازار جهانی به حباب بخش مسکن چین و همچنین رشد قابل توجه بدهی ها در مقایسه با تولید ناخالص داخلی این کشور اشاره کرده بودند.

کارشناسان به نزدیک شدن رشدهای اقتصادی چین بر پایه بدهی ها به خط آخر مطابق با روند تاریخی دیگر اقتصادها اشاره می کنند (تخلیه حباب اعتبارات ژاپن در اوایل دهه 90، آمریکا در 2008 و منطقه یورو در سال 2011). از نظر بعضی از کارشناسان جهانی، چین وارد مراحل اولیه شروع تخلیه اعتبارات افسارگسیخته اقتصاد این کشور شده است هست. در این میان بعضی از کارشناسان به طرح های اصلاحی دولت جهت جلوگیری از ایجاد یک بحران در اقتصاد این کشور اشاره می کنند. بر این اساس این باور وجود دارد که به تدریج دولت چین سیاست های انقباضی را شدت یافتن کرده و این عنوان می تواند بر تقاضای کالایی این کشور اثر منفی داشته باشد. این عنوان سیگنال منفی جهت فلزات پایه، محصولات شیمیایی و سایر مواد خام است.

فشار دو جانبه نفت بر بورس تهران

ریزش قیمت نفت در بازار جهانی نه تنها اثر منفی احتمالی را بر سهام پالایشی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران خواهد داشت، بلکه هشداری جهت سایر کالاها به خصوص گروه شیمیایی نیز محسوب می شود. گرچه نمی توان سودآوری شرکت های پالایشی را به نوسانات قیمت نفت مرتبط ساخت ( با توجه به قیمت گذاری دستوری محصولات و مواد اولیه این گروه از سوی شرکت ملی پالایش و پخش) ولی در نگاه بسیاری از فعالان و بعضی کارشناسان بازار همچنان نوسانات قیمت نفت بااهمیت ترین عنوان در قیمت سهام پالایشی ها محسوب می شود. البته اثر آشکار ریزش قیمت نفت را می توان در کم کردن سود ناخالص شرکت های پالایشی با پایداری قیمت نفت در سطوح پایین قیمتی در میان مدت مشاهده کرد. در حالی نمادهای پالایشی طی هفته های اخیر یکی از بازوهای رشد شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده اند و شایعاتی درخصوص احتمال تعدیل مثبت در صورت های مالی 95 به رشد قیمتی این نمادها کمک کرده است که در شرایط کنونی ریزش قیمت نفت می تواند فشار فروش را در این نمادها زیاد کردن دهد.

علاوه بر نمادهای پالایشی، ریزش قیمت نفت تهدیدی جهت افت قیمت محصولات دیگر گروه ها محسوب می شود. پایداری قیمت نفت در سطوح کنونی ریزش قیمت نفتا و دیگر مواد اولیه صنایع پایین دستی را به دنبال خواهد داشت. با افت قیمت مواد اولیه پتروشیمی ها انتظار جهت افت قیمت محصولات نیز وجود دارد. بعضی کارشناسان صنعت پتروشیمی خطر کم کردن تقاضا از سوی چین را نیز به عنوان ریسک دیگری جهت سودآوری شرکت های پتروشیمی عنوان می کنند.

قیمت های پایین نفت و سیگنال های ضعیف تقاضای محصولات پتروشیمی می تواند ریزش قیمت پلیمرها و سایر محصولات شیمیایی را در بازار جهانی به دنبال داشته باشد. اثر دیگر پایداری قیمت نفت در سطوح پایین قیمتی را می توان تنگنای درآمدی دولت عنوان کرد. به این ترتیب در حالی که با عبور از تحریم های بین المللی میزان صادرات نفت کشورمان به پیش از تحریم ها رسیده هست، افت قیمت نفت می تواند بر درآمدهای دولت فشار وارد کند و این عنوان تحقق بودجه های عمرانی را سخت می سازد.

دو سناریو جهت نوسانات بورس

در شرایط کنونی احتمال زیاد کردن فشار فروش بر نمادهای کالایی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود دارد. در این میان گرچه بعضی کارشناسان به هیجانی بودن افت های اخیر اشاره دارند، ولی از سوی دیگر نگرانی ها از اقتصاد چین و احتمال شدت یافتن فشار دلار بر شاخص های کالایی ، نگرانی از افت قیمتی کالاها را به دنبال داشته هست. بر این اساس و با وجود اینکه مفروضات بودجه به خصوص در گروه فلزات اساسی نسبت به قیمت های کنونی فلزات در بازار جهانی پایین تر در نظر گرفته شده، ولی هراس موجود در بازار جهانی ممکن است در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز منعکس شود. از سوی دیگر چرخش نقدینگی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی هفته های اخیر با بهانه های مختلفی انجام شده است که به نظر می رسد بااهمیت ترین آنها فضای سیاسی و تلاش جهت سبز نگه داشتن شاخص تا انتخابات ریاست جمهوری باشد. این عامل همچنان می تواند از قیمت سهام حمایت کند.

احتمال اینکه فعالان بازار بی توجه به ریزش های شاخص بازارهای کالایی، در انتظار بازگشت قیمت کالاها در بازار جهانی باشند بی واکنشی نسبت به ریزش اخیر شاخص بازارهای کالایی را به دنبال دارد. از طرفی نیز احتمال شدت یافتن فشار فروش در نمادهای کالایی وجود دارد که می تواند با حمایت همه جانبه حقوقی ها مواجه شود. در این شرایط سیکل حرکتی نقدینگی ممکن است با خروج نقدینگی از کالایی ها و حرکت به سمت دیگر صنایع ادامه یابد.

واژه های کلیدی: بازار | روز جهانی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs