مسابقه همایش برنامه بهداشتی نگهداری استفاده

مسابقه: همایش برنامه بهداشتی نگهداری استفاده کیفیت نان استفاده ازجوش شیرین معاون بهداشت غذاودارو

گت بلاگز اخبار حوادث الکل زیاد به همراه حشیش ، جزئیات زندگی قاتل ستایش قریشی, امیرحسین هنگام قتل سیاه‌مست بوده

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه شرح پرونده قاتل ستایش قریشی و همچنین پرونده شخصیت وی را تشریح کرد.

الکل زیاد به همراه حشیش ، جزئیات زندگی قاتل ستایش قریشی, امیرحسین هنگام قتل سیاه‌مست بوده

جزئیات زندگی قاتل ستایش قریشی/ امیرحسین هنگام قتل سیاه مست بوده؛ الکل زیاد به همراه حشیش

عبارات مهم : پرونده

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه شرح پرونده قاتل ستایش قریشی و همچنین پرونده شخصیت وی را تشریح کرد.

به گزارش مهر، دکتر محمدباقر الفت در اختتامیه کارگاه هم اندیشی قضات برتر دادگاه های اطفال و نوجوانان منتخب از۲۰ استان کشور که به همت اداره کل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی برگزار شد، یکی از اهداف برگزاری این کارگاه را تاکید هر چه زیاد بر ضرورت بهره مندی از مشاوران در فرایند پیگیری به پرونده های اطفال و نوجوانان برشمرد و اظهار کرد: ما قصد داریم نگاه و نگرش قضات را در خصوص مشاوره عوض کردن دهیم و قاضی با دید بهتری به نظر مشورتی مشاور بپردازد.

الکل زیاد به همراه حشیش ، جزئیات زندگی قاتل ستایش قریشی, امیرحسین هنگام قتل سیاه‌مست بوده

وی با تاکید بر لزوم مستندسازی از جلسات مشاوره قضات، به ابعاد حقوق بشری این اقدام اشاره کرد و گفت: چنین مستنداتی می تواند به صورت جدی در زمینه دفاع از عملکرد حقوق بشری کشور تاثیرات بسیار مثبتی داشته باشد. همواره علیه جمهوری اسلامی تعدادی گزارش تهیه می شود که بخش اعظمی از آنها به دور از حقیقت و سرتاپا دروغ است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه از نظرگاه بین المللی، نبض محاکم در دست قضات هست، خطاب به قضات حاضر در این کارگاه اظهار کرد: شما به عنوان مربی ملی استانی، در این زمینه باید مددکار ما جهت ارتقای کیفیت برپایی دادگاه های اطفال در کشور باشید.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه شرح پرونده قاتل ستایش قریشی و همچنین پرونده شخصیت وی را تشریح کرد.

الفت افزود: ما هر قدر زیاد دادگاه های خود را با رعایت موازین قانونی، اسلامی و قرآنی برپا کنیم، از بهانه جویی های مدعیان حقوق بشر که مدام علیه نظام جمهوری اسلامی دروغ پراکنی می کنند و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار می دهند، زیاد می توانیم جلوگیری کنیم.

وی بهره مندی از مشاور در محاکم اطفال را از جمله این موازین قانونی دانست و اظهار کرد: متاسفانه گاهی بعضی قضات، نگاه خوبی به مشاور ندارند و او را عنصر زائد تلقی می کنند. در حالی که حرکت به سمت و سوی بهره مندی از نظر مشورتی در کنار علم و یقین قاضی، موجب اتقان هرچه زیاد آرا می شود و قاضی را در اتخاذ تصمیم بهتر، یاری می رساند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به عضویت این معاونت در کمیته اجرایی کنوانسیون حقوق کودک در ایران، ارتقای کیفیت پیگیری ها در محاکم اطفال با بهره مندی از مشاوران را واجد جنبه های مثبت بین المللی جهت کشور دانست و خاطرنشان کرد: یکی از بااهمیت ترین اهداف برپایی این کارگاه، ارتقای آگاهی های همکاران در دادگاه اطفال و به کارگیری تمام ظرفیت های قانونی در این محاکم است و تلاش می کنیم ذهن همکاران را به این سمت و سو ببریم که به مشاور به چشم یک عنصر هدایتگر و راهنما نگاه کنند که در مسیر اتخاذ یک تصمیم کارشناسی و صدور یک حکم صحیح و غیرقابل خدشه، در کنار قاضی حضور دارد.

الکل زیاد به همراه حشیش ، جزئیات زندگی قاتل ستایش قریشی, امیرحسین هنگام قتل سیاه‌مست بوده

الفت در ادامه با اشاره به پرونده قتل ستایش قریشی به تشریح شرح حاصل از مطالعه و بررسی این پرونده از سوی متخصصان اداره کل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی و تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی پرداخت و تصریح کرد: ستایش قریشی دختربچه ای بود که فروردین سال ۹۵ در اطراف پایتخت کشور عزیزمان ایران به وسیله یک پسر نوجوان به قتل رسید.

وی افزود: در این پرونده که قاتل و مقتول هر دو طفل بوده اند، می بینیم که یک نوجوان، ابتدا در محیط منزل موردغفلت قرار گرفته هست. او طفل ناخواسته بوده هست. پدرش کارمند صنایع دفاع، هر روز صبح از جنوب شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نزدیک شهرستان ورامین به محل کار خود در شمال شهر می رفته و شب هنگام به منزل می رسیده هست. این نوجوان در بین چند دختر در خانواده خود بوده و زندگی کاملا مستقل و جدا از خانواده را در پیش گرفته بود؛ به نحوی که در طبقه دوم منزل در اتاقی مجزا زندگی می کرده و فقط از حمایت های مالی و پشتیبانی خانواده جهت برآورده کردن نیازهایش برخوردار بوده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه شرح پرونده قاتل ستایش قریشی و همچنین پرونده شخصیت وی را تشریح کرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: امیرحسین، خود را محبوس در آن اتاق کرده و زندگی در اینترنت را در پیش گرفته بود. با همسالان خود نیز اصلا ارتباطی نداشته و اهل حضور در مسجد، حسینیه، کتابخانه و پارک هم نبوده هست. در این سن و سال معمولا دیده می شود که نوجوانان به خانواده خود در حد خرید مایحتاج کمک می کنند ولی این نوجوان کارش این بوده که فقط در اینترنت روزی دو تا سه فیلم پورنو و … را دانلود و تماشا کند، او به اصرار پدر و مادرش وبه علت افت وضعف تحصیلی در یک مدرسه غیرانتفاعی نیز عضویت شده است بود.

الفت با اشاره به تجربه امیرحسین در برقراری رابطه جنسی کامل با یک زن به مراتب بزرگ تر از خود در سن ۱۴ سالگی، خاطرنشان کرد: حال این پرسش مطرح است که آیا یک فرزند ۱۷ ساله چنین قتلی به این فجیعی را باید مرتکب شود؟ به دستور حضرت آیت الله آملی لاریجانی مدیر محترم قوه قضائیه، آسیب شناسی پرونده قتل ستایش را برعهده گرفتیم که این کار به همت همکاران بنده دراداره کل پیشگیریهای فرهنگی واجتماعی و اساتید دانشگاه انجام شد. ابتدا پرونده شخصیت متهم را بررسی کردیم تا ببینیم دقیقا داریم چه کسی را محاکمه می کنیم. این پسر نوجوان، ارتباط فوق العاده و خاص ای با بعضی از شبکه های مجازی که خیلی خطرناک و فاجعه بار هستند، داشته است و تمام آسیب هایی که طی سالیان متمادی به او وارد شده، در یک بعدازظهر با دیدن یک دختربچه ظاهرمی شود و مانند یک هیولا با ستایش واکنش‌ها کرده هست. حال باید دید که آیا او به عنوان قاتل، حالت کمال عقل را داشته است؟

الکل زیاد به همراه حشیش ، جزئیات زندگی قاتل ستایش قریشی, امیرحسین هنگام قتل سیاه‌مست بوده

وی تاکید کرد: هنگامی که می خواهیم یک کودک یا نوجوان را محاکمه کنیم باید شرایط او را به دقت مورد توجه قرار دهیم. در این پرونده باید به این جمع بندی برسیم که آیا شرایط ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی وجود دارد یا می توانیم به خاطر مسلوب االاختیار بودن او(که ناشی از مصرف همزمان حشیش والکل بوده است.) حکم را مطابق ماده ۱۵۴ همین قانون، تخفیف دهیم یا خیر؟ در این زمینه، نوع برداشت قاضی بسیار اهمیت دارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه امیرحسین سیاه مست بوده لیکن الکل زیاد به همراه حشیش مصرف کرده هست، اظهار کرد: به نظر شما قاضی محترم، در چنین پرونده ای چگونه حکم باید صادر کرد؟ بی تردید اگر از روانشناس و مشاور مشورت بگیریم، حکم بهتری صادر می شود لیکن علم قاضی محدود به قوانین هست. قاضی باید مشورت کند و سطح آگاهی خود را در این زمینه اوج ببرد لیکن گاهی حساسیت مباحث بسیار بالاست.

الفت با بیان اینکه ساماندهی امر مشاوره در محاکم اطفال تاکنون متولی خاصی نداشته هست، تصریح کرد: نشانه ما این است که قضات محاکم اطفال یک رویه واحد داشته باشند و قسمتی از فضای دادگاه را به مشاور تخصیص داده شده است دهند و حتما نقطه نظر کارشناسی را از مشاور دریافت کنند. ما در واقع می خواهیم ارتباط قاضی با مشاور دادگاه اطفال و مددکاران را نظام مند کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت برقراری ارتباط منطقی بین قضات و مشاوران دادگاه اطفال، گفت: فرآیند گزینش مشاوران، تعرفه حق الزحمه آنها و محتوای مشاوره ها نیازمند تدوین یک راهنمای فنی و اجرایی است که پیش نویس این راهنما به همت اساتید دانشگاه وهمکاران بنده درحوزه پیشگیری های فرهنگی واجتماعی تهیه شده است و به محض نهایی شدن، در قالب یک کتاب به استان ها ابلاغ می شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه همچنین به قضات محاکم اطفال توصیه کرد که با اشراف به ترمینولوژی بین المللی، احکامی صادر کنند که جهت مجامع بین المللی قابل فهم باشد.

الفت همچنین با اشاره به حدیث «العلم فی الصغر کالنقش فی الحجر»، بر ضرورت ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره ای به کودکان و نوجوانان تاکید کرد و افزود: محاکم اطفال ملزم به رعایت حقوق اطفال هستند تا احکام عادلانه صادر شود. احکام جهت کودکان باید خیلی متفاوت تر از احکامی باشد که جهت بزرگسالان صادر می شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد توجه هر چه زیاد به کودکان و نوجوانان به عنوان نسل آینده ساز کشور، بعضی تجربیات موفق کشورهای دیگر در حوزه رشدمدار را یادآور شد و ابراز امیدواری کرد که مشاوران در صدور احکام عادلانه به قضات کمک کنند.

وی گفت: ما باید از کودکان و نوجوانان به عنوان کسانی که نمی توانند فکر و اندیشه خود را توجیه و از خود دفاع کنند، حمایت های قانونی داشته باشیم و احکام اطفال را با حساسیت و دقت بیشتری صادر کنیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در آخر بر ضرورت انتقال مباحث مطرح شده است در این کارگاه به همکاران در استان های متفاوت به وسیله قضات حاضر و همچنین ارائه گزارش کار جهت شناسایی و برطرف نقطه صعف ها و نواقص موجود در مسیر اجرای کار مشاوران محاکم اطفال تاکید کرد.

واژه های کلیدی: پرونده | دادگاه | مشاوره | پیشگیری | قاتل ستایش | قوه قضاییه | پرونده قتل | اخبار حوادث

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs