مسابقه همایش برنامه بهداشتی نگهداری استفاده

مسابقه: همایش برنامه بهداشتی نگهداری استفاده کیفیت نان استفاده ازجوش شیرین معاون بهداشت غذاودارو

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تا برگزاری جام‌جهانی ۲۰۱۸ لغو روادید با روسیه محقق نمی‌شود / سخنگوی وزارت خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تلاش کشور عزیزمان ایران و روسیه در خصوص لغو روادید سفر بین اتباع دو کشور، تصریح کرد «قطعا تا انجام بازی‌های جام جهان

تا برگزاری جام‌جهانی ۲۰۱۸ لغو روادید با روسیه محقق نمی‌شود / سخنگوی وزارت خارجه

سخنگوی وزارت خارجه: تا برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ لغو روادید با روسیه محقق نمی شود

عبارات مهم : ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تلاش کشور عزیزمان ایران و روسیه در خصوص لغو روادید سفر بین اتباع دو کشور، تصریح کرد «قطعا تا انجام بازی های جام جهانی این اتفاق صورت نمی گیرد».

«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت و گو با برنا از عدم تحقق لغو روادید جهت اتباع دو کشور کشور عزیزمان ایران و روسیه تا وقت اجرای جام جهانی 2018 و عدم امیدواری به ترامپ و سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا سخن گفت. قاسمی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به سیاست خارجی ترامپ و زیاده خواهی و نگاهی که به دنیا خارج از ایالات متحده دارد، گفت که آفریقا، اروپا، حتی غرب و آسیا نیز در معرض زیاده طلبی های آمریکا هستند. مشروح این گفت و گو به شرح زیر است:

تا برگزاری جام‌جهانی ۲۰۱۸ لغو روادید با روسیه محقق نمی‌شود / سخنگوی وزارت خارجه

وزارت امور خارجه راجع به گسترش روابط با فرانسه تاکید دارد. ولی علیرغم اعلام مقامات دو کشور آیا سفر وزیر امور خارجه و مدیر جمهور این کشور به کشور عزیزمان ایران انجام نشده است؟

قاسمی: روابط ما با اروپا در این برهه بسیار خوب است و تماس های خوبی با مجموعه اروپا، اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی داریم. رابطه با فرانسه در اوضاع خوبی واقع شده است است و در دستور کار دو کشور سفرهای زیادی آینده نگری شده است است.

مقدمه سفر مدیر جمهوری فرانسه به ایران، سفر وزیر خارجه این کشور بوده و چندین بار دو طرف جهت تنظیم تاریخ تلاش کردند و به دلایل فنی وقت آن قطعی نشده هست. امیدوارم این سفر در وقت مورد نیاز انجام شود و بتواند مقدمه ای جهت انجام تمهیدات مورد نیاز جهت سفر رئییس جمهور فرانسه باشد. کشور عزیزمان ایران و فرانسه اشتراکات زیادی به خصوص در حوزه پرسشها منطقه ای و همکاری های اقتصادی با یکدیگر دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تلاش کشور عزیزمان ایران و روسیه در خصوص لغو روادید سفر بین اتباع دو کشور، تصریح کرد «قطعا تا انجام بازی‌های جام جهان

یکی از معاونین وزارت امور خارجه از سفر وزیر امور خارجه به آمریکای لاتین خبر داد، آیا این خبر را تایید می کنید؟

قاسمی: یکی از کارهای مهم وزیر امور خارجه سفر هست. دیپلماسی سفر در سیاست خارجی مهم هست. البته ما سفر را صرفا جهت سفر انجام نمی دهیم، لیکن باید سفر دستاورد داشته باشد و مقدمات آن انجام شود. در مورد فرانسه هم این عنوان مطرح هست، هنگامی که سفر صورت می گیرد که دستاورد مورد نیاز را جهت طرفین داشته باشد. جهت سفر به اقصی نقاط دنیا مانند آفریقا، آمریکای لاتین، آسیا و اروپا برنامه هایی در دستورکار داریم.

ترامپ شروط 4 گانه جهت اجرای برجام گذاشت. نظر شما راجع به اقدام اخیر آمریکا چیست؟

آقای ترامپ از ابتدایی که به کاخ سفید آمد، موضع خاصی را اتخاذ کرد. او تصور می کرد با کارها اولیه، برجام از بین برود و تخریب شود. رییس جمهور ایالات متحده روز به روز زیاد آگاهی پیدا کرد که برجام معاهده چندجانبه و بین المللی است و توافق دو جانبه نیست و اعتبار قطعنامه شورای امنیت شرکت ملل را دارد. آقای ترامپ نمی تواند این تفاهم را نادیده بگیرد. اراده جدی که در حوزه اروپا، شرکت ملل و دیگر کشورها وجود داشت ترامپ را در تنگنا قرار داد، به همین منظور به یک بازی تازه پرداخت و با خرید وقت این وقت را ایجاد کرد تا شاید به صورت آبرومند از این مخمصه رهایی یابد. مدیر جمهوری آمریکا تلاش می کند تا با کمک مشاورین و اطرافیان خود از این اوضاع و انزوا رهایی پیدا کند. شرکای آمریکا و به خاص اروپا، چین و روسیه امروز به این بازی بی حاصل واقف هستند و می دانند در نهایت این بازی بردی جهت آمریکا، نخواهد داشت. رییس جمهوری آمریکا با تحریم بعضی افراد و شرکت ها تلاش کرد تا از این مرحله عبور کند و باز هم وعده آینده را داد. آقای ترامپ باید نهایتا حقیقت برجام را بپذیرد.

تا برگزاری جام‌جهانی ۲۰۱۸ لغو روادید با روسیه محقق نمی‌شود / سخنگوی وزارت خارجه

آمریکا جهت مذاکره رییس تشکیلات خودگران فلسطین به رژیم صهیونیستی فشار وارد می کند. از سوی دیگر بعضی رسانه ها از نامه «محمود عباس» به «سیدحسن نصرالله» جهت تسهیل سفر به کشور عزیزمان ایران خبر دادند. آیا رابطه ای میان این دو اتفاق وجود دارد؟

قاسمی: اینکه محمودعباس چه کند الان نمی توان راجع به آن قضاوت کرد. در حال حاضر فشار رژیم صهیونیستی زیاد شده است تا اوضاع فسلطین را یکسره و آن دولت را در اوضاع جدیدی قرار دهد و جهت این کار از همه اهرم های خود استفاده می کند. رژیم صهیونیستی و آمریکا دچار کمبود آشنایی از واقعیت های منطقه هستند و مقاومت منطقه را دست کم گرفته اند. تا اوضاع اشغالگری در فسلطین وجود دارد، نیروهای مقاومت و فلسطین به مبارزه خود ادامه خواهند داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تلاش کشور عزیزمان ایران و روسیه در خصوص لغو روادید سفر بین اتباع دو کشور، تصریح کرد «قطعا تا انجام بازی‌های جام جهان

به نظر شما آقای «محمود عباس» برنامه ای جهت سفر به کشور عزیزمان ایران دارد یا اینکه زیاد این خبر را گمانه زنی رسانه ای می دانید؟

قاسمی: زیاد اینها گمانه زنی و خبرسازی است و در مقاطع متفاوت مطرح می شود.

دولت ایالات متحده با دولت پاکستان وارد چالش شده است هست، تحلیل شما از این اقدام ترامپ چیست؟

تا برگزاری جام‌جهانی ۲۰۱۸ لغو روادید با روسیه محقق نمی‌شود / سخنگوی وزارت خارجه

قاسمی: پاکستان بخشی از مسئله آقای ترامپ هست. بدون قضاوت در مورد اوضاع و شرایط پاکستان، مجموعا سیاست خارجی ترامپ و زیاده خواهی ایشان و نگاهی که به دنیا خارج از ایالات متحده دارند، اعم از آفریقا، اروپا، حتی غرب و آسیا زیاده طلبی است تا آمریکا را در جایگاه برتر قرار دهد و می خواهد به شکل فرمانده عمل کند. فکر می کنم دنیا پاسخ او را طی یک سال گذشته داده هست. شکست های پی در پی آمریکا در شورای امنیت، عوض کردن پایتخت از تل آویو به قدس شریف و حتی برخورد اخیر اروپا در مورد بحث هسته ای در اجلاس بروکسل، مجموعه اتفاقات در افغانستان و پاکستان و شبه قاره نشان می دهد که ایالات متحده راه کج و بیراهه را طی می کند که نهایتا جز بحران و گسترش تروریسم و ناامنی چیزی را، به ارمغان نخواهد آورد.

البته آمریکا دلواپس شروع روابط میان دو کره و زمزمه مذاکرت هسته ای دو کشور نیز است.

قاسمی: اینکه در هر نقطه از دنیا و از جمله در دو کره، امنیت و ثبات برقرار شود و تنش کم کردن یابد، چیز خوبی هست. ولی ما هیچگونه امیدواری نسبت به آقای ترامپ و سیاست های ایالات متحده آمریکا نداریم. این واکنش‌ها و سخنان متناقض از زبان ایالات متحده، نشان می دهد که یک ثبات، درایت و خردمندی در درون کاخ سفید وجود ندارد. دنیا امروز نسبت به سخنان ترامپ و واکنش‌ها ایشان بی اعتماد بوده و او را فرد غیرقابل آینده نگری می داند. آقای ترامپ امروز یک رفتاری دارد و فردا رویه خود را عوض کردن می دهد.

«علی صوفی» یک ایرانی به بهانه واهی از سوی ایالات متحده و نقض تحریم ها به زندان محکوم شد. تصویر العمل وزارت امور خارجه در این باره چیست و آیا اطلاعی از اوضاع و آماری از تعداد زندانیان کشور عزیزمان ایران در آمریکا دارید؟

قاسمی: متأسفانه، تعدادی از شهروندان ایرانی در ایالات متحده بدون علت و جرمی در زندان هستند. ولی اقدام بدتر این است که تعدادی از شهروندان ایرانی در سایر نقاط دنیا تحت تعقیب قرار می گیرند و ایالات متحده تلاش می کند، با کمک سایر دولت ها آنها را مسترد و محکوم کند. البته تعدادی زندانی در سایر کشورها نیز داریم. همواره به آمریکا هشدار می دهیم و هشدار داده ایم، دست از سیاست خصمانه خود علیه هموطنان ایرانی بردارد و هرچه سریع تر نسبت به آزادی آنها اقدام کند و از پیگیرد قانونی آنها در سایر کشورها خودداری کند. این موضوعی نیست که کشور عزیزمان ایران بدون کار بماند و نسبت به آینده شهروندان خود بی تفاوت باشد. آمریکا باید نسبت به آزادی ایرانیان اقدام کند.

ایران یکی از امن ترین کشورهای منطقه هست. ولی طی چند روز گذشته ایالات متحده در بیانیه ای به شهروندان خود جهت سفر به کشور عزیزمان ایران هشداد داد. تصویر العمل وزارت امور خارجه به این اقدام چیست؟

قاسمی: هدفی که ایالات متحده دنبال می کند، عنوان جدیدی نیست. ما در 4 دهه گذشته همواره و در اشکال متفاوت شاهد سیاست خصمانه این کشور نسبت به مردم کشور عزیزمان ایران به خصوص در دوران آقای ترامپ بوده ایم. اگر جلوتر برویم، آمریکا در 70 سال گذشته واکنش‌ها نامطلوب و شیوه ناپسندی نسبت به مردم کشور عزیزمان ایران اتخاذ کرده و برخوردهای دوگانه و غیراستاندارد آن کشور در ذهن مردم ما وجود دارد و این هم ادامه سیاست های غلط این کشور هست. مردم دنیا و بخشی از مردم آگاه آمریکا، جایگاه کشور عزیزمان ایران را در منطقه می دانند. آمریکا با شیوه جنگ روانی نمی تواند علیه کشور عزیزمان ایران اقدامی انجام دهد.

در مورد پرونده خاوری بحث زیاده هست، در این مورد به خصوص همکاری وزارت امور خارجه با قوه قضاییه چگونه است؟

ما به عنوان دستگاه سیاست خارجی پل ارتباطی بین دستگاه های داخل کشور و قوای مجریه، مقننه و قضاییه با سایر کشورها هستیم. هرآنچه را که می خواهند در خارج از کشور عزیزمان ایران دنبال کنند، حتما باید از طریق وزارت خارجه و سفارت ها پیگیری شود. پرونده آقای خاوری، پرونده خاصی است و سیستم قضایی از طریق اینترپل دنبال می کند و پرونده باز و در جریان است.

درباره سفر آیت الله شاهرودی به آلمان، آیا موضوعی پیش آمد که وزارت امور خارجه ورود کند؟

قاسمی: وزارت خارجه در چارچوب شرح وظایف و امکانات جهت گرفتن ویزا و سفر ایشان به آلمان اقدام کرد. این سفر براساس توصیه پزشکان داخلی و شرایط وخیمی که داشتند، صورت گرفت. در آنجا شیطنت هایی صورت گرفت و اتهاماتی به ایشان وارد کردند. با شناختی که دولت آلمان از جایگاه ایشان و اوضاع کشور عزیزمان ایران و ارتباط دو کشور وجود داشت، جای نگرانی نبود. تبعات و صداهای ناهنجار در این خصوص شنیده شد ولی ایشان بعد از طی دوره درمان به کشور بازگشتند.

آیا احضار سفیر کشور عزیزمان ایران در ترکیه را تایید می کنید؟

قاسمی: در دنیا فعلی و فضای مجازی، خیلی از اخبار در سطح عمومی منتشر می شود که با دقت زیاد فهمیده می شود که واقعیت داستان چیز دیگری است.

بین سفیر ما با مقامات ترکیه ملاقات های متعددی انجام می شود. این ملاقات ها به صورت هفتگی و همیشگی به علت نوع ارتباط میان پایتخت کشور عزیزمان ایران – آنکارا وجود دارد. راجع به احضار سفیر کشور عزیزمان ایران اطلاعی ندارم و قطعا تایید نمی کنم.

در آستانه جام جهانی فوتبال قرار داریم. بعضی از هموطنان قصد سفر به روسیه را دارند. در حال حاضر عنوان لغو روادید دو کشور در چه مرحله ای قرار دارد؟

قاسمی: سفر به یک کشور الزاما منوط به لغو روادید نیست. مسئله اساسی بین ما و روسیه جهت آمد و شد شهروندان وجود ندارد. بحث لغو روادید در دستورکار دو کشور است ولی تا رسیدن به نتیجه مورد نیاز وقت زیادی را باید سپری و مقدمات بیشتری را فراهم کنیم. قطعا تا انجام بازی های جام جهانی این اتفاق صورت نمی گیرد ولی با توجه به واقعه جام جهانی فکر می کنم، تسهیلات مورد نیاز با صحبت های انجام شده است در اختیار تماشاگران ایرانی جهت سفر به روسیه قرار خواهد گرفت.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | ایرانی | ایرانیان | آقای ترامپ | وزارت خارجه | ایالات متحده | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs