مسابقه همایش برنامه بهداشتی نگهداری استفاده

مسابقه: همایش برنامه بهداشتی نگهداری استفاده کیفیت نان استفاده ازجوش شیرین معاون بهداشت غذاودارو

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مسیرکابینه دوازدهم در مجلس هموار شد

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی: یکی ازدلایل خروج‌مان از فراکسیون«ولایت» رأی‌اعتماد کابینه بود

مسیرکابینه دوازدهم در مجلس هموار شد

مسیرکابینه دوازدهم در مجلس هموار شد

عبارات مهم : اصلاح طلب

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی: یکی ازدلایل خروج مان از فراکسیون«ولایت» رأی اعتماد کابینه بود

حالا بالاخره مجلس روی کاغذ هم همچون آنچه در عمل شاهد بودیم، سه فراکسیون دارد و «دیگر چیزی به نام فراکسیون ولایت وجود خارجی ندارد.» این را حمیدرضا حاجی بابایی، مدیر فراکسیون نمایندگان ولایی در حالی به «شهروند» می گوید که این فراکسیون دو روز پیش در بیانیه ای رسما اعلام کرد از «مستقلین ولایی» جدا شده است و از این پس، صرفا پاسخگوی کارها فراکسیون «نمایندگان ولایی» خواهند بود؛ نه آنچه در این مدت، به عنوان «فراکسیون بزرگ ولایت» متشکل از دو زیرفراکسیون «نمایندگان ولایی» و «مستقلین ولایی» مطرح بود.

مسیرکابینه دوازدهم در مجلس هموار شد

با این حساب، حالا مجلس دهم چه در عمل و چه روی کاغذ ٣ فراکسیون خواهد داشت؛ فراکسیون«امید» که از آن اصلاح طلبان مجلس بود و هست، فراکسیون «نمایندگان ولایی» که متعلق به جریان اصولگرا و مخالفان دولت بوده و هنوز هم چنین است و فراکسیون «مستقلین ولایی» متشکل از نمایندگان اصولگرا و میانه روی نزدیک به لاریجانی و حامی روحانی و البته با فاصله ای نسبتا مشخص و معنادار با اصلاح طلبان واقعی، فراکسیونی که گاهی به سمت راست می چرخید و گاه به سمت چپ.

مجلس دهم که شروع شد، ناظران با استناد به نتیجه های انتخاباتی «لیست امید» که مورد تأیید شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و سیدمحمد خاتمی بود، انتظار داشتند حداقل ١٧٠ کرسی از ٢٩٠ جایگاه پارلمان به این جریان سیاسی برسد و با همین دست فرمان، محمدرضا عارف هم بشود مدیر مجلس شورای اسلامی! مجلس دهم که شروع شد ولی ورق کاملا برگشت. درواقع لابی قدرتمند علی لاریجانی کار خود را کرد و نه تنها ١٧٠ کرسی به «امید» نرسید و عارف مدیر نشد، بلکه از قضا با تمهید خاص لاریجانی، فراکسیونی متشکل از دو زیرفراکسیون «نمایندگان ولایی» و «مستقلین ولایی» تشکیل شد که به گفته نقوی حسینی سخنگویش حداقل ١٧٠ عضو داشت. ١٧٠ نماینده ای که در گزینش میان لاریجانی و عارف اولی را برگزیدند؛ ولی در باقی قضایا، حتی یک نقطه یکسان هم پیدا نکردند.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی: یکی ازدلایل خروج‌مان از فراکسیون«ولایت» رأی‌اعتماد کابینه بود

تا آنجا که حال، حاجی بابایی یک روز بعد از اعلام استقلال رسمی فراکسیونش از «مستقلین» به «شهروند» می گوید: ما فراکسیون ولایت را تشکیل دادیم که اکثریت مجلس را در اختیار داشت ولی این اکثریت صرفا جهت گزینش مدیر مجلس معنادار بود و جهت هیچ عنوان دیگری کارکرد نداشت. به هر حال ما به مجلس نیامده ایم که صرفا یک مدیر مجلس گزینش کنیم و برویم. ما آمده ایم پاسخگوی خواست مردم باشیم.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی همچنین اعتقاد است که اعضای فراکسیون اکثریت «ولایت» یک دست نبوده و در میان اعضای این فراکسیون، گروهی طرفدار خط مشی فراکسیون «امید» بوده اند. او به گفته مصطفی کواکبیان، عضو هیأت رئیسه فراکسیون امید در بحبوحه انتخابات نیز اشاره کرده و می گوید: به قول آن دوست مان، نمی شود با یک گروه تصویر بگیرند و به یک گروه دیگر رأی بدهند!

از آن سو ولی «مستقلین ولایی» نظر دیگری دارند. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نایب مدیر نخست فراکسیون «مستقلین ولایی» که علاوه بر سمت حساس نایب رئیسی، نگارش متن اساسنامه و بسیاری از جزییات امور در تشکیل این فراکسیون را برعهده داشت، اعتقاد است که بخش هایی از آنچه در بیانیه فراکسیون «نمایندگان ولایی» مطرح شده، ناحق است.

جعفرزاده در این رابطه به «شهروند» گفت: قطعا از تصمیم «نمایندگان ولایی» و هرگونه براق سازی در فراکسیون های سیاسی مجلس استقبال می کنیم و از ابتدا هم خواست مان همین بوده هست. با این حال، روایت جعفرزاده راجع به علت و نحوه تشکیل فراکسیون بزرگ «ولایت» با آنچه حاجی بابایی می گوید، متفاوت هست. نایب مدیر فراکسیون «مستقلین ولایی» که در جریان انتخابات مجلس دهم به عنوان سرلیست «امید» از رشت وارد پارلمان شد، می گوید: اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی هیچگاه با فراکسیون مستقلین ولایی دور یک میز ننشسته اند.

مسیرکابینه دوازدهم در مجلس هموار شد

او که ازجمله اصلاح طلب ترین اعضای فراکسیون «مستقلین ولایی» است و در روز رأی گیری جهت سه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد و ورزش و جوانان در آبان ماه سال گذشته نیز با تمام وجود در دفاع از دولت نطق کرد، راجع به روزهای نخست مجلس دهم و تشکیل فراکسیون بزرگ «ولایت» گفت: یک روز مانده به انتخابات هیأت رئیسه سال اول زمانی که صحبت از تشکیل فراکسیون ولایت شد، اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی قصد داشتند به نشانه اعتراض جلسه را ترک کنند ولی جهت جلوگیری از انشقاق صحبتی مطرح نشد. جعفرزاده ایمن آبادی در عین حال اعتقاد هست، اقدام اخیر اعضای «نمایندگان ولایی» نوعی عهدشکنی بوده، نه آنچه «مستقلین ولایی» طی یک سال اخیر انجام داده اند. او می گوید: «نمایندگان ولایی» با اعلام استقلال از فراکسیون ولایت درواقع خود را تضعیف کردند؛ در حالی که می توانستند از ظرفیت های «مستقلین ولایی» استفاده کنند.

به نظر می رسد آنچنان که دو طرف این دعوای سیاسی تأکید می کنند، دلخوری از نحوه عملکرد متقابل ارزش در جریان انتخابات هیأت رئیسه اجلاسیه سال دوم مجلس دهم، منجر به فروپاشی و انشقاق امروز شده است و این در حالی است که چند روز مانده به این رأی گیری، جریان اصولگرایان تندرو و آنچه به عنوان نزدیکان و اعضای «جبهه پایداری در مجلس» عنوان می شد، اعلام کرد که نمی تواند حضور علی مطهری را در جایگاه نایب رئیسی پارلمان تحمل کند. اتفاقی که درنهایت محقق نشد ولی تبعاتش تا به امروز ادامه یافت و بعد از آن که «مستقلین ولایی» علی رغم آنچه به «نمایندگان ولایی» وعده داده بودند، از مطهری حمایت کردند، اصولگرایان تصمیم گرفتند دست از حمایت از این گروه ظاهرا میانه رو بکشند.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی: یکی ازدلایل خروج‌مان از فراکسیون«ولایت» رأی‌اعتماد کابینه بود

با این حال، به نظر می رسد وحشت از تکرار چنین اتفاق هایی بیش از یک مناسبت سیاسی تاریخ مصرف گذشته باعث نگرانی اصولگرایان شده است هست. هر چه نباشد، مجلس طی یکی دو ماه آینده باید به کابینه دولت تازه حسن روحانی رأی بدهد و درست یا غلط، در حالی که اصلاح طلبان هر روز بر لزوم تغییرات اساسی در کابینه دولت به نفع مطالبات اصلاح طلبانه تأکید دارند، اصولگرایانی همچون حاجی بابایی، نقوی حسینی، ابطحی، حاجی دلیگانی و نمایندگانی از این دست، چندان تمایلی به این وعده ها و مطالبات و چرخش های کابینه ای ندارند.

با این حساب به نظر می رسد، عمده علت اقدام قاطع «نمایندگان ولایی» در شکستن وعده دیروز با «مستقلین ولایی» همین بحث کابینه باشد، نه مسائلی همچون رأی اعتماد سه وزیر یا نایب رئیسی علی مطهری که به هر تفسیر، به انجام رسیده هست. توصیه جالب آن که حاجی بابایی نیز هنگامی که با پرسشی در این رابطه روبه رو شد، بدون آن که مخالفت کند، به «شهروند» گفت: قطعا یکی از دلايل مهم اخذ این تصمیم بحث گزینش اعضای کابینه بوده هست. به هر حال ما باید پاسخگوی نظرات و عملکردمان در قبال مردم باشیم.

مسیرکابینه دوازدهم در مجلس هموار شد

اهمیت این مسأله هنگامی که زیاد به چشم می آید که به این مهم توجه کنیم که اگر اشتراک نظر راجع به ریاست لاریجانی، نقطه تعامل و همراهی «نمایندگان ولایی» و «مستقلین ولایی» باشد، بی شک عنوان حمایت از دولت و همراهی با جریان اعتدال نیز نقطه اشتراک دو فراکسیون «مستقلین ولایی» و «امید» خواهد بود. به این اعتبار به نظر می رسد «مستقلین ولایی» حتی اگر در بسیاری از مباحث و پرسشها سیاست داخلی، فرهنگی و اجتماعی چندان میانه خوبی با نظرات اصلاح طلبانه «امید» نداشته باشند، قطعا در مسیر حمایت از دولت روحانی با آنها همراه خواهند بود.

به این ترتیب جهت پاسخگویی به این پرسش که انشقاق فراکسیون «ولایت» به ضرر دولت خواهد بود یا به نفع آن، باید بگوییم با وجود آن که در عمل چندان تفاوتی نخواهد بود ولی قطعا با این اتفاق دو جریان مستقل و اصلاح طلب بیش از گذشته به یکدیگر نزدیک خواهند شد و همین نزدیکی بیشتر، می تواند تا حدودی به نفع دولت باشد. از آن سو به نظر می رسد «نمایندگان ولایی» نیز می دانند که با این تصمیم، سدی بر مسیر خواست دولت ایجاد نمی کنند و آنچنان که حاجی بابایی نیز موکدا تکرار کرده، صرفا می خواهند پاسخگوی عملکرد خود باشند. با این حساب، احتمالا اصولگرایان تندروی مجلس از هم اکنون به این می اندیشند که احتمالا مجلس دهم تا حد امکان با کابینه دولت دوازدهم همراهی خواهد کرد و درنتیجه تنها کاری که از دست ارزش ساخته هست، این خواهد بود که پای ارزش را از این یاری به دولت عقب بکشند. به بیان دیگر آنها می خواهند حال که عملا نه یار شاطرند، نه بار خاطر، لااقل نه حاضر باشند و ناظر!

اخبار سیاسی – شهروند /علیرضا کیانپور

واژه های کلیدی: اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اعضای کابینه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs